První obhlídka objektu

8. 6. 2013
25

První prohlídka objektuZa výlet nic nedáme, řekli jsme si a vzali jsme to hopem. Ve čtvrtek šestého června jsme se myšlenkou získat objekt v Muně začali zabývat, hned v pátek se do Mikulovic rozjeli Jakub s Jakubem a v sobotu osmého jsem i já vyrazil obhlédnout objekt 33, který pro nás Kubové s Tomem vytipovali. Cestou jsem nabral Jakuba a Klárku. Rozhodnutí jsme ještě nebyli, ale i tak mě Jakub překvapil, když po příjezdu do Muny vybalil metr, rukavice a kladivo a oznámil, že jdeme zkoumat konstrukci a měřit.

Ještě než mě za volantem Kuba nasměroval k našemu objektu, projeli jsme celý areál křížem krážem a dostali jsme opáčko výkladu, který o den dříve slyšel Kuba od Toma. Muna mě přivítala svým silným duchem místa a zásady, které jsme si předem stanovili (nároky na stav objektu), se začínaly bortit. Zkrátka se mi tu tak líbilo, že jsem v tu chvíli byl ochotný překousnout i trochu horší objekt, než jsme si předem určili. Zvláštní je, že když Munu popisuji lidem, kteří tu nikdy nebyli, málokdy se mi podaří je svým nadšením nakazit a nadchnout třeba pro pomoc při rekonstrukci nebo uspořádání dětského tábora.

Bez mapy do lesa nechoď!

Přiznám se, že až dodnes je to jediná prohlídka Muny, kterou jsem absolvoval, i když už jsem tu naopak dvakrát provázel naše návštěvy a nové dobrovolníky. Pořád si slibuji projít si areál oběma naučnými stezkami a zatím jsem se k tomu nedostal. Čtení článků na internetu skutečnost rozhodně nevynahradí. Naštěstí se po osmi návštěvách v Muně orientuji dost na to, abych do pěti minut ježdění autem našel nějaké známé místo, z něhož trefím ven :-)

Z původního krátkého zastavení a obhlídky objektu 33 se nakonec stalo důkladné vnitřní i vnější zaměření. Kdo někdy zkoušel měřit tento typ objektu zevnitř, určitě pochopí, že to nebylo nic rychlého. Zdi jsou dlouhé a členité.

Pak přišlo ke slovu kladivo. Na mnoha místech jsme otloukali omítku a zkoumali, jak jsou kladeny cihly, jak zpevněné jsou klenby oken, jak jsou do stavebních otvorů zapuštěna vrata a vlastně také co je pod betonem na podlaze. Prohlédli jsme si krov a střechu a usoudili, že „takhle by to šlo“.

Poprvé jsme také prozkoumali blízké okolí objektu. Prošli jsme se po hraně valu, který jej obklopuje, a seznámili jsme se se sousedy: klíšťaty, létajícími klíšťaty (kloš jelení – název té potvory si pamatuji od té vteřiny, kdy jsem si ji po návratu domů vygooglil) a, jak jsme později zjistili, v Muně všudypřítomnými velkými a vzteklými černými mravenci.

Odjížděli jsme (neplánovaně) až za soumraku. Cestou domů jsme řešili, jak by naše práce na objektu mohly probíhat. Především co a jak udělat, kdo to udělá, když jsme členskou základnou malá organizace s malou a už tak vytíženou hrstkou aktivních dobrovolníků, a kdo to zaplatí.

Do Olomouce jsme se vrátili už za tmy. Tehdy jsem ještě netušil, jak se do projektu Muna 33, jak jsme tuto aktivitu pojmenovali v seznamu dalších projektů ČDS, dokážu zažrat a kolikrát mě jen v roce 2013 bude při průjezdu kolem bývalé vrátnice nové posádky vyprovázet zapadající slunce.


Karta akce

Název

První obhlídka objektu

Termín

od 8. 6. 2013
do 8. 6. 2013

Organizátor

Vlastimil Waic
Česká debatní společnost

Odpracováno

27 osobohodin

Fotky

Časová osa historie objektu 33 v Muně Mikulovice zobrazuje 6 událostí
Česká debatní společnost, z. s. 2013–2019
Web vytvořila a provozuje agentura Deleo, Severokov s.r.o.
Podpořeno z programu Think Big, který realizuje Nadace Telefónica ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti.
Uses XMod Pro: A DNN module which allows you to create your own dynamic forms, lists and customized DNN solutions.