HoE ORGCOM: LabourCamp 2014

6. 2. 2014
21

Týden strávený dobrovolnickou prací na Heart of Europe bývá náročný duševně, bývá tlakem na psychické zdraví, náporem na termoregulaci a nenabízí příliš příležitostí hodit na chvíli starosti za hlavu a relaxovat. Vyměňte duševní námahu za uvolnění v přírodě, kulturní program a přiložte ruku k dílu na vznikající základně ČDS v Jeseníkách! Vypadněme z rozpáleného města do míst, která si zamilujete. Jiná ORGCOM afterparty nebude :-)

Pro letošek jsme přichystali tak trochu změnu, tak trochu překvapení. Víme, že žhavé letní Olomouce a jejích hospod a klubů má po Heart of Europe každý z nás plné zuby, a tak jsme se rozhodli vytáhnout vás ven z města. A protože nikdo z nás není měkkejš, nebudeme s tím dělat žádné cavyky a pojedeme na Munu.

Někteří z vás možná už o tom místě slyšeli: Hluboký les, vzteklí mravenci, krvelační létající kloši… Ale taky nádherná příroda zapomenutého kousku Slezska, klima příjemné i v parném létě, silný duch místa, omračující historie, ale taky možnost koupání doslova za rohem. Přesně tady, v prostoru bývalé vojenské posádky zvaném Muna kousek od Mikulovic u Jeseníku má Česká debatní společnost svou volnočasovou klubovnu a školicí středisko, které by bylo hanba nevyužít pro naši malou akci a které by bylo škoda vám, dobrovolníkům ČDS, neukázat.

Sedla jsem si do auta a přemýšlela nad tím, co jsem tu viděla. Odjížděla jsem odtud s přáním, abych se sem už nikdy nemusela vrátit!
-
Klára po své první návštěvě Muny v létě 2013

No dobrá a teď na rovinu: Na Muně si užijeme relax, zábavu, podíváme se na zajímavá místa, ale také přiložíme ruku k dílu. Naše základna v Muně totiž potřebuje „poladit“ několik detailů, například postavit vnitřní příčky, udělat tu strop, tu okno a tak dále. Teď v únoru samozřejmě nevíme, co přesně se v létě bude dělat, každopádně bychom byli rádi, kdybyste nám pomohli.

Od kdy do kdy

Heart of Europe končí 15. července, což je také datum, kdy vyrazí první výprava přímo z Olomouce. Byli bychom rádi, kdyby nás jelo co nejvíc hned 15., každopádně zájemci mohou dorazit i později. Oficiální konec akce je v neděli 20. července.

Kde

Areál bývalé vojenské posádky „Muna“ Mikulovice, okres Jeseník

Kdo

Dobrovolníci a organizátoři Heart of Europe a další dobrovolníci a hosté České debatní společnosti

Ubytování a strava

Žádný strach! Ubytování je zajištěno v postelích ve skautské ubytovně v areálu. Je to jednoduchá turistická ubytovna, nečekejte žádný přepych. Je tu ale teplá sprcha, vybavená kuchyně i společenská místnost s fotbálkem. Potřebovat určitě budete spacák a doporučit lze také nějaké prostěradlo nebo deku na postel.

Společně si uvaříme jedno jídlo denně (večeři). Zbytek si zajistíte sami. V Mikulovicích je obchod i hospoda.

Co vás čeká

Provedeme vás Munou a povíme vám příběhy z její historie. Navštívíme zlatorudné mlýny na řece Olešnici, kde uvidíte těžbu a zpracování zlatonosné rudy a vyzkoušíte si rýžování zlata. Mají tu dokonce potok, který teče do kopce. Podíváme se také do krasové Jeskyně na Špičáku. Zahrajeme si nějaké venkovní hry, po večerech posedíme buď u táboráku, nebo v klubovně. Vykoupeme se v jezírku pár metrů od objektu v Muně, nebo vyzkoušíme nedalekou pískovnu. Ogrilujeme prasátko či jeho část (podle toho, kolik nás bude) a zapijeme jej něčím dobrým. A kromě toho budeme také aspoň v součtu dva pracovní dny (tj. 16 hodin každý, ne nutně v kuse) pracovat na objektu. Čím dřív náš objekt zútulníme, tím dřív jej budeme moci pro podobné akce využívat bez té povinné brigády.

Podmínky a pravidla

Česká debatní společnost akci zadotuje, ale máme tu i nějaké podmínky: Ubytování můžete mít zdarma, pokud do začátku této akce odpracujete na Muně alespoň 12 hodin. Příležitostí se do rekonstrukce objektu zapojit budete mít spoustu, budeme vás informovat. Kdo nebude mít svých 12 hodin odpracováno, přispěje si na ubytování symbolickou částkou 30 korun za noc. Sami si platíte také vypité pivo dle skutečných nákladů (cca 15 korun / 0,5 l). Dopravu si zajistíte sami. Organizovat budeme hromadnou jízdu hned po skončení Heart of Europe z Olomouce. Při deseti lidech vychází skupinová cena mírně přes 100 Kč za jednu cestu. Vlasta se vám pokusí domluvit i případné sdílení aut a podobně. Grilování a večeře platí ČDS. Podmínky i organizaci jsme se snažili nastavit tak, aby vás tento výlet pokud možno nezatížil.

Doufáme, že letošní ORGCOM tým bude na HoE pracovat v přátelském duchu. Tomu pomůže i to, že se budeme moci celý turnaj těšit na tuto společnou akci. Rádi bychom, aby se vás zúčastnilo co nejvíc!

Druhé místo v počtu odpracovaných hodin i akcí strávených na Muně od června do prosince 2013 získala Klára se 117 hodinami, na něž se zúčastnila šesti brigád. Celkem na Muně strávila rovných 20 dní.
- Ano, tatáž Klára, která odsud téměř pokaždé odjíždí se slovy, že už se sem nikdy nevrátí.


Časová osa historie objektu 33 v Muně Mikulovice zobrazuje 6 událostí
Česká debatní společnost, z. s. 2013–2018
Web vytvořila a provozuje agentura Deleo, Severokov s.r.o.
Podpořeno z programu Think Big, který realizuje Nadace Telefónica ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti.
Uses XMod Pro: A DNN module which allows you to create your own dynamic forms, lists and customized DNN solutions.