Dlouhá zimní brigáda aneb Muna plná překvapení

3. 3. 2014
25

Mírná zima a nutnost dokončit úkoly prvního Think Bigu nás vyhnaly na Munu ještě v době, kdy měla být zima alespoň podle kalendáře. Místo toho ale bylo krásných skoro deset stupňů a sluníčko, zkrátka ideální podmínky pro práci na objektu. Čekala nás likvidace spadlého stromu, složení cihel a k tomu práce, práce a práce. Jako vždycky.

Do Mikulovic jsme vyrazili netradičně v neděli 23. února. Přijeli jsme kolem devatenácté hodiny a těšili se na teplíčko ve skautské ubytovně. Místo toho jsme se museli na dvakrát stěhovat z pokoje do pokoje, protože v jednom to smrdělo cigaretovým kouřem a v druhém kouřila pro změnu kamna. Upřednostnili jsme samozřejmě cigaretový zápach před rizikem, že se ráno neprobudíme.

Pondělní ráno jsem zasvětil snaze domluvit s dodavatelem tvárnic, které objednaly oba projektové týmy Think Big na tento týden, dopravu a s kýmkoliv v Mikulovicích složení palet z kamionu. Oboje se nakonec povedlo, jen dopravce byl schopen až na poslední chvíli dát vědět, kdy vlastně tvárnice dorazí. A tak jsme na Muně trochu neplánovaně zůstali až do čtvrtka. Ještě před pár týdny bych neřekl, že tu někdy v nejbližších třech čtyřech letech uprostřed zimy pobydeme pět dní.

Zbytek pondělka a vlastně všechny ostatní dny jsme zasvětili terénním úpravám, okapům, odstraňování spadlého stromu, přípravě dřeva na topení a samozřejmě administrativě (nákupy materiálu a koordinace dalších brigád) a nějaké té nutné práci a učení, které nemohly počkat na konec pracovního týdne.

Odstraňování stromu s dřevorubcem Romanem
Strom nám pomohl odstranit dr. Voštěp Roman

První překvapení nás čekalo hned po vstupu do objektu: Náš krov si totiž za své zimoviště vybralo hned několik motýlů. Inspirováni ostatními jsme také každý den poctivě udělali kolečko po Městečku, abychom zjistili případné škody či načapali drzé zloděje. Díky tomu jsme snad ještě více překvapeni mohli sledovat, jak v areálu postupně přibývají kolíky vyznačující vznikající elektrické rozvody a ještě později dokonce první výkopy. Objev kolíků jen tři měsíce po tom, co mi člověk z ČEZu oznámil, že nám elektřinu nezavedou nikdy, byl pro nás doslova šokem. V pondělí večer jsme navíc zašli do Pohody s Tomem Hradilem a v úterý tamtéž zkouknout hokejový zápas Zlína proti mému Chomutovu.

Jeden z kolíků vyznačujících trasů budoucího elektrického vedení
Jeden z kolíků vyznačujících budoucí trasu elektrického vedení

Ve čtvrtek konečně dorazil dlouho očekávaný kamion s tvárnicemi. Jeho řidič byl jízdou do lesa sice překvapen, ale z klidu se vyvést nedal. Nervózněji působil řidič vysokozdvižného vozíku domluvený v dopravní firmě, která má přímo v Muně sklady. Pravda je, že před objektem vedle kamionu nezbyl moc velký manipulační prostor a deseticentimetrový schod v prostředních vratech také neprospěl. Nakonec se ale akce podařila a my mohli pomalu přemýšlet o odjezdu.

Cestou z Muny jsme ještě udělali poslední kontrolní kolečko, při němž jsme k našemu velkému překvapení potkali bagristu jedné z firem, které pracují na elektrifikaci areálu. Byl to povídavý chlapík, a tak jsem z něj dokázal vytáhnout některé důležité informace a nahlédnout do projektu: Výstavbu elektrických vedení v Muně zajišťují dvě firmy. Jedna má na starost východní část areálu především kolem brontosauřích budov 98 a 99 a také přivedení vedení vysokého napětí k budované kioskové trafostanici, která vznikne na křižovatce naproti objektu 106. Umístěna bude před křižovatkou po levé straně při cestě do kopce od hlavní křižovatky u pankáče.

Křižovatka, kde bude umístěna trafostanice
Kiosková trafostanice bude stát mimo záběr po levé ruce fotografa, přímo vedle křižovatky

Druhá firma se stará o vedení nízkého napětí v celé západní části Muny. Hlavní větve této etapy povedou naší uličkou (z MNO objekty 32-34) a pak v severních koncích západní poloviny Muny. Veškerá vedení budou přesně kopírovat vykolíkované trasy, které vedou pravděpodobně po obecních pozemcích. S vojenskými lesy prý byly problémy při vyjednávání o pozemkových vztazích. Trasy budou dodrženy i za cenu kácení stromů, kterých rovněž několik padne v místě budoucí trafačky. Firmy mají (naštěstí) striktně zakázány překopy silnic, všechna křížení vedení a silnic budou řešena průtlaky.

Elektrifikace je na obecním úřadě nahlášena na cca 3 měsíce, samotné firmy plánují zhruba měsíc a půl. Počínaje březnem by se v areálu mělo objevit dohromady hned pět až šest bagrů, takže výstavba by měla být dost rychlá. Společnost ČEZ Distribuce do této etapy investuje zhruba 40 milionů korun. Už se nemůžeme dočkat zavedení levné elektřiny!


Karta akce

Název

Muna plná překvapení

Termín

od 23. 2. 2014
do 27. 2. 2014

Organizátor

Vlastimil Waic
Česká debatní společnost

Odpracováno

36 osobohodin

Fotky

Časová osa historie objektu 33 v Muně Mikulovice zobrazuje 6 událostí
Česká debatní společnost, z. s. 2013–2019
Web vytvořila a provozuje agentura Deleo, Severokov s.r.o.
Podpořeno z programu Think Big, který realizuje Nadace Telefónica ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti.
Uses XMod Pro: A DNN module which allows you to create your own dynamic forms, lists and customized DNN solutions.